Vipet - Whippet

Zde naleznete především skupinu X. - Chrti.
Pravidla fóra
Zde můžete prezentovat fotografie svého plemene ;)

Pokud se vám chce, založte si téma přímo vašeho pejska a můžete společné soužití sdílet s ostatními ;)

Témata zakládejte pokud možno k linii vašeho pejska ....tedy dostih, výstava, adoptovaný / zachráněný ;)

Re: Vipet - Whippet

Nový příspěvekod martinp » 08 srp 2013 15:09

Dobry den. Jsem tu novej a mám pár dotazů.
Chtěl bych si pořídit štěně whippeta. Poradíte mě nějakého dobrého chovatele nejlépe z okolí Brna?
Je vhodnější pes, nebo fenka a za kolik se dá asi štěně pořídit.
Koukal jsem po inzerátech, ale nikdo cenu neuvádí.
Uvítám i další jakekoli informace.
Děkuji.
martinp

Typ uživatele: Psí rodič

Sdílej na:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter

Nový příspěvekod Adam » 10 srp 2013 19:13

Zdravím Martine,
napřed pochválím za dotazy ;-) Není příliš mnoho lidí, kteří by to brali tak zodpovědně.

Z příspěvku předpokládám, že myslíte whippeta s PP ;-)

Pes či fena?

Fena hárá a v době jejího hárání nemůže na výstavy nebo dostihy. Obecně se dá říci, že jsou fenky za to ale poslušnější a poddajnější.
Pes nehárá, ale někteří nohou být více temperamentní. Prostě pes, samec, má své hormony ;-)

Pak asi záleží na tom, jak to máte doma, jestli už máte psa nebo fenky. Pokud už máte psy, bude potřeba velmi hlídat hárání, tedy aby se během té doby nestalo něco neočekávaného.

Doma máme tři psy, tedy lépe řečeno dvě feny a psa. Pes je kastrovaný, takže se nemůže nic stát. Ale i tak budeme hlídat.

Za další je většinou potřeba se rozhodnout. Zda chcete psa na výstavy, dostihy, či jen na mazlíka. Dříve to nikdo neřešil, ale již nějakou dobu existují dvě linie - tedy dostihová a výstavní. Obě mají trochu odlišnou stavbu těla. Dostihový whippet je obyčejně štíhlejší s tzv. zaječím tvarem tlapky. Výstavní jsou více robustnější i packy mají mohutnější.

Máme výstavní fenu a dostihového psa, tak se to velmi dobře srovnává.

Nikde není napsáno, že dostihový pes nemůže na výstavy a že výstavní nemůže závodit. Mohou obojí. Jen je prostě jejich stavba těla více předurčuje pro jedno nebo druhé. Rozhodčí ne zřídka dávají horší hodnocení, když se vystavuje dostihový jedinec oproti výstavnímu psovi. Je jinak nasvalený, protože běhá. Pokud je to ale výstava spojená s dostihem, tak tam je situace trochu jiná. Hodnotí se obojí. Jak běh, tak výstavní umístění. - krása a výkon.

Pokud je pejsek na mazlíka, tak tam výše uvedené nemusíte řešit.

Co se ceny týká, tak velmi záleží na kvalitě a výsledcích psů v linii chovatele. Čím lepší pes, tím vyšší cena, obyčejně. Ono s tou kvalitou také souvisí nejen vzhled, ale hodně i povaha psa. Na výstavách se pes nesmí bát nebo být agresivní. To se hodnotí jako špatné vlastnosti, ať je pes sebehezčí.

Stejně tak na dostihu nesmí být pes agresivní a napadat ostatní. Za takové chování bude diskvalifikován.

Se psem s PP si obyčejně pořizujete i vyrovnané zvíře - tedy je tu nesčetněkrát větší záruka než u psů bez PP, o kterých se prakticky člověk nedozví, jaké kvality měli jeho rodiče, prarodiče a tak dále.

Vím o nabídkách do deseti tisíc za mazlíka s PP. Pokud ale máte ambice výstav nebo dostihů, tak především by měla nového majitele zajímat povaha a úspěchy rodičů psa. Taktéž o něčem svědčí získané tituly. Cena se tedy může pohybovat i okolo dvaceti dvaceti tisíc.

V každém případě ale mohu říci, že pořizovací cena je v poměru další péče, krmení, očkování a případných dalších návštěv veterináře to poslední. A opět je tu otázka psychiky. Pejska budete mít cca 12 let nebo více. Špatná povaha množených psů by vám radost ze vzájemného soužití mohla velmi rychle zkazit.

Snad jsem alespoň trochu poradil.

Zkuste hledat na googlu, chovatelů je dost. Jen ne všichni mají štěňátka.
Adam

Typ uživatele: Vůdce adoptované smečky

Nový příspěvekod adéla » 06 bře 2015 11:26

aHOJ MAM DOMA 4 MĚSÍČNÍ VIPETKU. A CHTĚLA JSEM SE ZEPTAT VŠUDE JSEM ČETLA ŽE TO JE CHYTRY PES A TAKOVE VĚCI ALE ONA JE DOSLOVA..BLBÁ.. NEVIM JAK JE TO MOŽNE MYSLITE ŽE SETO SPRAVÍ MAMDOMA RHDESKÉHO RIDGEBACKA A TEN VE 4 MĚSÍCÍCH UMĚL UŽ VŠECHNY POVELY A ONA NEUMI SKORO NIC POMUŽE MI NEKDO ? :) :roll:
adéla

Nový příspěvekod helča » 28 zář 2015 16:55

Ahojky můžete mi prosím poradit,jak se vkládaji fotky?:-) dékuji
helča

Nový příspěvekod helča » 28 zář 2015 17:02

adéla píše:aHOJ MAM DOMA 4 MĚSÍČNÍ VIPETKU. A CHTĚLA JSEM SE ZEPTAT VŠUDE JSEM ČETLA ŽE TO JE CHYTRY PES A TAKOVE VĚCI ALE ONA JE DOSLOVA..BLBÁ.. NEVIM JAK JE TO MOŽNE MYSLITE ŽE SETO SPRAVÍ MAMDOMA RHDESKÉHO RIDGEBACKA A TEN VE 4 MĚSÍCÍCH UMĚL UŽ VŠECHNY POVELY A ONA NEUMI SKORO NIC POMUŽE MI NEKDO ? :) :roll:

Adélko,mam doma dnes už pěti měsiční wippetku a váš dotaz mě velmi překvapil,záleží jak cvičite a učíte:-) moje Ený je úžasná,vše pochopila velmi brzy,musi se to dělat neustale!Nechci dělat chytrou,ale opravdu si nemyslim,že vaše holka je hloupá.Jak jste naucila Ridbecka?myslim,že postupy jsou u všech šťěňat stejné!:-) :-)
helča

Předchozí

Zpět na CHRTÍ PLEMENA